Gecumei

Anime a Manga

Manga X Anime

Manga


Manga jsou kreslené obrázky, které začali kreslit Japonci. Většinou se manga pozná podle velkých očí (až na některé vyjímky). Rámečky nejsou někdy jasně ohraničené a čte se zprava doleva. Slovo samotné vymyslel Kacuaika Hokusai, proslulí grafik a ilustrátor. Spojil dva čínské znaky - první svýrazem "proti své vůli" a druhý s výrazem "obraz" , aby mohl pojmenovat své vtipné čmáranice. Prvním případem, odpovídajícímu takto definováním komiksu, jsou obrázkové svitky ze středověkého Japonska, ve kterých obrázky a texty byli spojeny tak, aby vyprávěly příběhy nebo popisovali události. Ačkoli tyto svitky připomínají v mnoha ohledech moderní mangy nabo komiks, je zde ale důležitý rozdíl: zatímco současná manga, je produkovaná pro masovou potřebu, tak obrazové svitky byly jednotlivé umělecké díla vytvořená pouze pro nejvýznamnější vrstvy U mangy bývá zvykem, že jeden autor zastane jak scénář(příběh), tak kresbu a charaktery. Manga býva často předlohou pro anime, ale býva mnohem rozsáhlejší a někdy i lepší. Není tomu tak vždy. Manga vychází v knihách a u nás se sehnat nedá. Možná na internetu, ale normálně v obchodě v ČR byste jí hledali marně. Manga má i oproti západním komixům poutavější příběh.Anime


Anime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV (Original Animated Video) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.

Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi nejznámnější patří studio Ghibli nebo Gainax.
Poslední komentáře
26.09.2008 19:23:00: Super info smiley${1}smiley${1}smiley${1}
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."