Gecumei

Bojová umění

Zde jsou dvě nejznámější zbraně Japonska
Sumó (japonsky: 相撲; česky doslova: bránit se) je sport, starý více než 1 000 let a japonským národním sportem se stalo během období Edo (1600 - 1868). První zmínka o tomto sportu se však objevuje již v kronice Kodžiki z roku 712. Jedná se sport plný tradic, precizních pravidel a symbolů, ale především pevně daných obřadů.
Nindžucu (japonsky: 忍術), doslova přeloženo „umění nindžů“, byl ve feudálním Japonsku termín pro soubor schopností, které ovládala skupina lidí známých jako Nindžové – jedinci speciálně vycvičení pro špionáž, politické vraždění a guerrilový boj.

Nindžucu začalo jako soubor schopností nutných k přežití, který vytvořila skupina lidí žijících v japonské provincii Iga. Tito lidé byli soběstační a měli silný, kladný vztah k přírodě.
Kendó (japonsky: 剣道 , anglicky: Kendo, cesta meče), je japonské umění boje s mečem. Kendó vzniklo syntézou z několika starých škol boje s mečem Kendžucu postupně během konce 19. a začátku 20. století.

Cvičení Kendó bychom mohli rozdělit do dvou oblastí – Šinaj Kendó, tedy plnokontaktní cvičení s cvičným mečem šínajem a ochrannou výstrojí bógu a Kendó kata, tedy nácvik boje pomocí předem daných sestav pohybů za použití pravých nebo dřevěných mečů. V Kendó se taky se také pořádají zápasy.
Džiu-džitsu (japonsky kandži 柔術, hiraganou じゅうじゅつ; výslovnost je různá: džiu džicu, ale i džú džucu) je tradiční japonské bojové umění, jehož kořeny sahají až do devátého století. Od té doby prodělalo mnoho změn. Nicméně největší změnou byla první systematizace technik, které v roce 1532 provedl Hisamori Takeouči. Ju jutsu můžeme přeložit jako „jemné umění“ nebo také „umění dosáhnout vítězství ohebností a/nebo pružností“. Existuje přes 700 základních verzí japonského ju jutsu. Další styly vycházející z ju jutsu pak nalezneme po celém světě. Ju jutsu je také závodní sport.
Posledni komentare
14.12.2008 15:19:00: Chtel bych se doma naucit Taijutsu slo by to? Do specialnich skol moc hodit nemuzu. Vazene problemy....
Judo (japonsky: 柔道, džúdó; doslova jemná cesta) je styl japonského bojového umění a velmi rozšířený úpolový sport.

Judo, celý název Kodokan Judo, vzniklo z několika škol džiu-džitsu (angl. trans. jiu-jitsu), které vyučovaly sebeobranu neozbrojeného člověka v tehdejším pojetí. Sebeobrana řešila skutečné bojové situace, které vznikaly při boji muže proti muži. Jestliže jeden z bojovníků přišel v boji o svou zbraň, nastala situace, kdy musel bojovat o svůj život. Úspěšné provedení technik, pak končilo smrtí útočníka nebo jeho destruktivním poškozením tj. zlomeniny, vykloubeniny atd. Cílem Juda je mít možnost volby zda při úspěšně provedené obraně útočníka poraním nebo nad ním pouze získám kontrolu a vyvětlím mu marnost jeho počínání. Tomuto cíly odpovídá i skladba technik waza. Kolébkou juda je Japonsko.
Džó proti bokutó, cvičnému dřevěnému meči

Džódó (japonsky 杖道) je japonské bojové umění využívající džó - krátkou hůl z tvrdého dřeva. Džó je dlouhé 128 cm, což odpovídá běžné délce vycházkové hole. Nesloužila ale na obranu pocestným, vznikla jako nástroj profesionálních bojovníků zejména pro boj s katanou. Je ceněna pro extrémní jednoduchost, proměnnou bojovou vzdálenost a množství způsobů, jimiž lze protivníka napadnout.
Iaidó (japonsky: 居合道), (čti jako iaidó) v překladu se dá zhruba vyložit jako „cesta duševní rovnováhy a okamžité reakce“, je japonské bojové umění ovládání meče s technikou založené na kontrolovaném pohybu tasení meče z pochvy, které je již blokováním nebo odrážením meče protivníka či rovnou tnutím jeho těla, následuje očistění čepele od krve a zasunutím meče zpět do pochvy.
Aikido
Battojutsu
Bōjutsu
Bujinkan
Daito-ryu aiki-jujutsu
Genbukan
Goshin Jujitsu
Hakko Ryu
Iaidó
Jinenkan
Džódó
Judo
Džiu-džitsu
Kendó
Kenjutsu
Kenpo
Kenpo kai
Kinomichi
Kyokushin
Kyudo
Naginata-do
Nakamura Ryu
Nanbudo
Ninjutsu
Nippon Kempo
Puroresu
Shindo Yoshin Ryu
Shidokan
Shinkendo
Shintaido
Shintai Do
Shoot box
Shooto]] (修斗)
    - Shorinji kempo
    - Shotokan
    - Shukokai
    - Sumó
    - Taido
    - Taiho-Jitsu
    - Taijutsu
    - Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū
Toyama Ryu
Tsuriai-Ryu Goshin Jitsu
Yabusame
Yagyu Shingan-ryu
Wado Ryu
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."