Gecumei

Bojová umění

Nindžucu

Nindžucu (japonsky: 忍術), doslova přeloženo „umění nindžů“, byl ve feudálním Japonsku termín pro soubor schopností, které ovládala skupina lidí známých jako Nindžové – jedinci speciálně vycvičení pro špionáž, politické vraždění a guerrilový boj.

Nindžucu začalo jako soubor schopností nutných k přežití, který vytvořila skupina lidí žijících v japonské provincii Iga. Tito lidé byli soběstační a měli silný, kladný vztah k přírodě.
Tyto techniky byli využívány k lovu a boji a vyvinuli se až na strategický základ bojových umění nindžucu. Nindžovské klany toto umění používali k zajištění svého přežití v období politických nepokojů. Nindžucu také zahrnovalo umění převleků, úniku, maskování, lukostřelby, medicíny, výbušnin a jedů.

Uživatelé nebo spíše mistři tohoto umění pracovali jako nájemní vrazi a byli spojováni s aktivitami, které jsou v moderní době považovány za kriminální. I přesto, že nindžucu bylo možná ovlivněno čínským souborem principů od Sun-c', je nindžucu považováno za původní japonské umění.

18 Umění Nindžucu (Nindža džúhakkei)

Podle Budžikanu, 18 schopností nindži byly poprvé sepsány ve svitkách Togakure Rjú a dle budžikanu se tyto svitky staly směrnicí pro všechny školy nindžucu, které poskytovaly kompletní výcvik. Podle Budžikanu však, se schopnosti nindžů často studovali zároveň s 18 samurajskými schopnostmi. I přes to, že některé schopnosti jsou shodné pro obě umění, byli používány k jiným učelům.

18 schopností nindžů:

   1. Seišin Teki Kjójó (duševní dokonalost)
   2. Taidžucu (boj beze zbraně, používání vlastního těla jako zbraně)
   3. Kendžucu (boj s mečem)
   4. Bódžucu (boj s tyčí)
   5. Šurikendžucu (házení nožů a jiných ostrých předmětů)
   6. Sódžucu (boj s kopím)
   7. Naginatadžucu (boj s naginatou)
   8. Kusarigamadžucu (boj s řetězem a srpem)
   9. Kajakudžucu (pyrotechnika a výbušniny)
  10. Hensódžucu (převleky)
  11. Šinobi-iri (skrývání a infiltrace)
  12. Badžucu (jezdectví)
  13. Sui-ren (znalost vody)
  14. Bórjaku (vojenská strategie)
  15. Čóhó (špionáž)
  16. Intondžucu (únik a maskování)
  17. Tenmon (meteorologie)
  18. Či-mon (geografie)
Žádné komentáře
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."