Gecumei

Japonská kuchyně

Historie

Na úvod dovolte malý exkurz do historie. Pokud máte odpor k dějepisu, můžete následující odstavce přeskočit a směle se vrhnout na další část.

Jako místo vzniku jídelních hůlek se uvádí Čína. Konkrétní doba není známá, ale bez nejmenších pochyb spadá do období před třemi až pěti tisíci lety.

Příznačný způsob použití hůlek vychází z čínské filozofie. Jídlo je považováno za událost, která rozvíjí harmonické vztahy mezi rodinou a přáteli. Je tedy naprosto nepřípustné, aby byly na stole přítomny nástroje určené k řezání a krájení, protože jsou spojovány s násilím. Také proto nemají čínské jídelní hůlky špičaté konce.

Archeologům se podařilo na palestinském nalezišti v Meggidu odkrýt předměty, které připomínají jídelní hůlky. Patřily zřejmě skythským dobyvatelům Kanaánu. Tento objev může být důkazem o existenci ochodního vztahu mezi Blízkým a Dálným východem, stejně tak se ale mohlo jednat o naprosto nezávislý vývoj. Hůlky byly také běžné u některých národů
obývajících mongolské stepi během šestého až osmého století.


Posledni komentare
24.07.2009 13:33:23: Ryougetsu..něco malo sem ti sehnala.snad pomůže www.japan-eshop.com/index.php?show=detail&prn...
18.07.2009 19:13:24: ale kde ty hůlky koupit! na jaké adrese! zatím jsem to nenašla nikde!smiley${1}
Mnoho lidí má tendenci plést si japonskou kuchyni s kuchyní čínskou. Přitom je mezi nimi řada rozdílů   v čínské kuchyni se často připravují pokrmy rychlým smažením, zatímco v Japonsku se oleje používá méně, pánve se vymašťují lojem, vaří se v páře nebo se dusí na směsi oleje, rýžového vína a sójové omáčky.
Posledni komentare
24.04.2015 09:45:24: Prémiové kávovary Jura
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."