Gecumei

Japonská kuchyně

Co je to japonská kuchyně

Japonská kuchyně je pro Evropana při první zkušenosti nezvyklá, ale již po několika dnech pobytu v zemi vycházejícího slunce si ji většina cizinců oblíbí. Vyvinula se nezávisle na okolních zemích, ale přece jen převzala prvky a některá jídla jiných národů (Číňanů, Indů, Portugalců a dalších). Pro oko je velmi lákavá. Vyniká také pestrostí chuti, což kontrastuje s poměrně úzkým výběrem surovin a poměrně jednoduchou přípravou. Snahou japonského kuchaře je uspokojit hosta, předložit mu nejen chuťově, ale i esteticky dokonalý pokrm. Ocenění umění japonského kuchaře hostem je jeho největší odměnou. Evropan sotva odhalí jemné chuťové nuance, není často schopen rozlišit chuť některých pokrmů. Naproti tomu Japonci prý rozeznají i nevhodnou vodu, která byla použita k přípravě pokrmů. Japonci sami říkají, že jejich kuchyně "spočívá na vodě". Na rozdíl od jiných národů užívají totiž jen minimální množství tuků. Pokud vůbec olej nebo jiný tuk je součástí receptu, jedná se téměř vždy o jídla cizího původu, popř. přizpůsobená pro domácí chuť (např. tempura, vepřové kotlety nebo smažené ryby).

Nože
Na prvním místě jsou u japonských kuchařů nože. Japonští kuchařští mistři dosáhli v jejich používání mistrovské úrovně. Je jich celá řada - tótó - na krájení a řezání, šašimi-bocho - ke krájení syrových ryb nebo měkkého materiálu na velmi jemné plátky, deba-bóchó - pro sekání a odřezávání rybích hlav.

Pánve kastroly a další
Dále jde o řadu pánví a kastrolů, které mají přesně určené své funkce. Donabe je kameninový kastrol s pokličkou a vnitřní glazurou, staví se i na přímý žár a je používán při přípravě jídel přímo na stole. Sukijaki - nabeje železná pánev s plochým dnem. Před použitím se má pokrýt tenkým olejovým filmem, lze ji nahradit těžkou železnou pánví.
Poslední komentáře
24.04.2015 09:45:24: Prémiové kávovary Jura
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."