Gecumei

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně 1-hůlky

Historie

Na úvod dovolte malý exkurz do historie. Pokud máte odpor k dějepisu, můžete následující odstavce přeskočit a směle se vrhnout na další část.

Jako místo vzniku jídelních hůlek se uvádí Čína. Konkrétní doba není známá, ale bez nejmenších pochyb spadá do období před třemi až pěti tisíci lety.

Příznačný způsob použití hůlek vychází z čínské filozofie. Jídlo je považováno za událost, která rozvíjí harmonické vztahy mezi rodinou a přáteli. Je tedy naprosto nepřípustné, aby byly na stole přítomny nástroje určené k řezání a krájení, protože jsou spojovány s násilím. Také proto nemají čínské jídelní hůlky špičaté konce.

Archeologům se podařilo na palestinském nalezišti v Meggidu odkrýt předměty, které připomínají jídelní hůlky. Patřily zřejmě skythským dobyvatelům Kanaánu. Tento objev může být důkazem o existenci ochodního vztahu mezi Blízkým a Dálným východem, stejně tak se ale mohlo jednat o naprosto nezávislý vývoj. Hůlky byly také běžné u některých národů
obývajících mongolské stepi během šestého až osmého století.


Jak je sehnat

Nejprve musíme vyřešit zásadní problém: Kde jídelní hůlky, japonsky hashi, sehnat? Existuje spousta internetových obchodů, které mají požadovaný sortiment.


Který model?

Jak jste si mohli povšimnout, je možné si výbrat mezi několika typy hůlek. Pro začátek stačí obyčejné jednorázové, jejichž cena nepřekročí hranici pěti korun. Proč ale platit drahé poštovné kvůli jednomu páru nejobyčejnějších jídelních hůlek? Proto nejlépe uděláte, když si jich objednáte více, však je časem, až se díky našemu seriálu naučíte vařit chutná japonská jídla, spolu s přáteli využijete. Pokud nejste šetřiví, jednu kapsu nemáte prázdnou a druhou vysypanou, pak se také poohlédněte po dražších modelech, se kterými se jí o poznání lépe. Ideální je, když vám k hůlkám zdarma přidají látkové pouzdro, aby se v šuplíku s ostatními kuchyňskými nástroji nepoškrábal lak. Cena kvalitních lakovaných dřevěných hůlek se obvykle pohybuje kolem sta korun českých.

Manipulace

Když jste si konečně opatřili hůlky, povíme si, jak s nimi správně zacházet. Pokud dodržíte následující postup, shledáte, že ovládnutí hůlek není nic obtížného.
obr.

   1. Uchopte jednu hůlku a stiskněte ji mezi dlaní a kořenem palce. Prsteník použijte jako druhý opěrný bod. Hůlka by nyní měla být ve velice stabilní poloze.
   2. Druhou hůlku uchopte jako tužku za použití konečků palce, ukazováku a prostředníku.
   3. Pohybujte s horní hůlkou nahoru a dolů. Až tento pohyb zvládnete, budete si moci nabrat i jídlo velkých rozměrů.
   4. S dostatkem praxe budete moci hůlky používat se stejnou přesností jako pinzetu.


Čeho se vyvarovat

Jak vidíte, základy se dají zvládnout velice rychle. Těm, kterým předpisové držení hůlek nebude vyhovovat, dám jednu radu: Než se trápit s rukou v křeči, je lepší lehce pozměnit úchop tak, aby se vám jedlo pohodlně. V každém případě se ovšem musíte některých pohybů a způsobů použití vyvarovat.

    * Nikdy s hůlkami nemávejte, neklepejte s nimi do stolu, používejte je výhradně k účelu, ke kterému jsou určeny - k nabírání jídla.
    * Hůlky se bezpodmínečně drží v jedné ruce, upřednostňuje se pravá (leváci mají smůlu, jako vždy).
    * Nezapichujte hůlky do jídla (to se dělá pouze u obětního jídla na pohřbech).
    * Nejprve si rozmyslete, co hůlkami naberete, když tak učiníte, jídlo už nevracejte.
    * Nepleťte si hůlky s vidličkou, jídlo se na ně nenapichuje.
    * Když už musíte hůlky odložit, tak jedině do vaší misky či talíře. Špičky hůlek musí ležet vždy uvnitř.
    * Poté, co hůlky použijete, lze k nabírání jídla ze společného talíře použít jejich opačný konec. V Korei byste s tím moc nepochodili, tam by to považovali za nehygienické.
    * Nikdy nepřebírejte hůlkami jídlo z talíře, misky či hůlek někoho jiného. Tak se předávají pouze kosti na japonských pohřbech (součást tradice).

Najíst se hůlkami není s dostatečným tréninkem nic složitého. Je však nutné si všechny zásady jejich správného pouźívání vrýt do paměti. Jinak se může stát, že způsobíte společenské faux pas v tu nejméně vhodnou chvíli.
Poslední komentáře
24.07.2009 13:33:23: Ryougetsu..něco malo sem ti sehnala.snad pomůže www.japan-eshop.com/index.php?show=detail&prn...
18.07.2009 19:13:24: ale kde ty hůlky koupit! na jaké adrese! zatím jsem to nenašla nikde!smiley${1}
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."