Gecumei

Japonští malíři a malba

Velmi známé je japonské umění krásného písma - kaligrafie, komiksy - manga (čtou se, jak je pro Japonsko typické, zprava doleva), origami (skládačky z papíru), ikebana (umění aranžování květin), a čajové obřady.

Kanó Motonobu (狩野 元信 28. srpen? 1476 - 5. listopad 1559) byl japonský malíř. Byl členem malířské školy Kanó.

Jeho otcem byl Kanó Masanobu, zakladatel školy Kanó.
(japonsky: 亀田鵬斎, Kameda Bósai; 21. října 1752 – 15. dubna 1826) byl japonský literátský malíř, kaligraf a učenec.

Jošitoši ABe v květnu 2007.

Fukigusa sono no yuran
Kacušika Hokusai (葛飾北斎) (původně zřejmě Hokusai Kawamura) (říjen-listopad 1760 Edo – 10. května 1849) byl japonský umělec, malíř a dřevorytec období Edo, kterého nejvíce proslavily jeho dřevotisky žánru ukijo-e.

Je autorem třináctidílného skicáře Hokusai manga (začal na něm pracovat v roce 1814) a sbírky dřevotisků 36 pohledů na horu Fudži (byla vytvořena v letech 1823–1829). Je považován za jednu z největších postav žánru ukijo-e neboli „obrazů prchavého světa“. Hokusai je též známý díky svým erotickým malbám stylu šunga. Ve skutečnosti byla většina z nich jen reklamami pro veřejné domy a divadla, představení nebo portréty idolů, herců a děvčat z čajoven. Jeho Fukudžusó, série dvanácti tisků oslavujících smyslnost a náruživost, je považována za jedno ze tří největších děl stylu šunga.

Jeho umění bylo důležitým zdrojem inspirace mnoha evropských impresionistů jako byli Claude Monet nebo amerického umělce Jamese McNeilla Whistlera. Hokusai a Hirošige enormně ovlivnili světovou krajinomalbu. Dnes je Hokusaiovo jméno neodmyslitelně spojeno s Whistlerovou prací.Velká vlna u pobřeží Kanagawy – Kacušika Hokusai
Soubor:Hokusai-MangaBathingPeople.jpg


Takto vypadaly prvni mangy
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."