Gecumei

Studia a nejznámější tvůrci

Gainax

Gainax (ガイナックス gainakkusu) je japonské anime studio, které se nejvíce proslavilo televizním seriálem Neon Genesis Evangelion (zkráceně NGE). Gainax je znám díky svým ambiciozním, experimentálním anime a kontroverzním koncům. Po celou dobu své existence se studio Gainax potýkalo s rozpočtovými problémy a špatným managementem. Těsně po úspěchu NGE se Gainax vyhýbalo placení daní a jeho prezident, Takeshi Sawamura, byl odsouzen za daňový podvod.
Až do uvedení Neon Genesis Evangelion pracoval Gainax na příbězích vytvořených podomácku. Poté studio adaptovalo stále více existujících mang, jako Kareshi Kanojo no Jijou a Mahoromatic, do anime. Dalo by se říct, že Gainax v dnešní době produkuje dva typy anime: komerční díla (Mahoromatic, He is My Master) versus experimentálnější díla, která odpovídají zvyklostem společnosti (FLCL, Gunbuster 2). Kromě tvorby anime se Gainax velmi silně spoléhá také na reklamní prodej slavných rekvizit společnosti. Ačkoli seriál Neon Genesis Evangelion skončil v roce 1996, videohry, třička a další doplňky s touto tematikou jsou produkovány dodnes.Historie


Studio bylo založeno na počátku 80. let 20. století jako Daicon Film skupinkou vysokoškoláků Hideakim Anno, Yoshiyukim Sadamoto, Takamim Akaim a Shinjim Higuchim. Jejich první projekt Daicon III byl vytvořen pro animované spoty 20. výročí Japonské národní SF konvence, konající se roku 1981 v japonské Osace. Spoty byly o malé holčičce bojující proti všelijakým mostrům, robotům a vesmírným lodím z dřívějších sci-fi televizních pořadů (zahrnujících například Ultramana, Space Battleship Yamato, Star Trek, Star Wars nebo Godzillu). Dívka nakonec dosáhne pouštní pláně, kde vylije sklenici vody na vyschlou ředkev, která se záhy promění v obrovskou vesmírnou loď, s níž dívka odletí. Ačkoli byl tento animovaný spot ambiciózní, jeho animace byly hrubé a nízké kvality. Na Internetu se rozšířil výklad tohoto díla tvrdící, že voda představuje kreativitu a obrazotvornost, monstra a jiní protivníci stojící proti dívce pak ty, kdo se snaží tvůrčí duši zničit.

V roce 1983 na 22. výročí Japonské národní SF konvenci již skupina vytvořila větší projekt - Daicon IV. Spot začínal rekapitulací původního šotu s daleko vyšší kvalitou animací. Zatímco hlavní hrdinka, v dospělém věku a oblečená do králičího kostýmu z Playboye, létala po obloze na meči en:Stormbringer, bojovala proti bytostem známých ze sci-fi a fantasy filmů nebo novel (například proti Darth Vaderovi, Vetřelci, klingonskému bitevnímu křižníku nebo Spidermanovi). Celá akce byla doprovázená písní „Twilight“ od hudební skupiny Electric Light Orchestra. Protože použití této písně nebylo licencované, spot nemohl být oficiálně vydán na DVD, které později vyšlo jako limitovaná edice spotů studia Daicon. Píseň se objevila také jako úvodní znělka hraného seriálu Densha Otoko, tentokrát již licencovaná. Díky Daicon IV začalo být Daicon Film bráno jako talentované anime studio. Studio změnilo svůj název na Gainax v roce 1985.

Tvorba

Rok se vztahuje k prvnímu vysílání, divadelnímu představení nebo knižnímu vydání. Název v závorce obsahuje alternativní název.

    1987 - Royal Space Force: The Wings of Honneamise
    1988 - Top o Nerae! Gunbuster
    1990 - Fushigi no Umi no Nadia
    1992 - Otaku no Video
    1995 - Shin Seiki Evangelion/Neon Genesis Evangelion
    1998 - Love & Pop (neanimované)
    1998 - Kare Kano (Kareshi Kanojo no Jijo)
    1999 - Modern Love's Silliness
    1999 - Anime no Ai Awa Awa Awa
    2000 - FLCL (Furi Kuri)
    2001 - Mahoromatic
    2001 - Shiki-Jitsu (film s krátkými animovanými sekvencemi)
    2002 - Abenobashi Mahou Shoutengai
    2002 - Puchi Puri Yūshi (Petite Princess Yucie)
    2002 - Magical Shopping Arcade Abenobashi
    2004 - Melody of Oblivion (Boukyaku no Senritsu)
    2004 - Kono Minikuku mo Utsukushii Sekai (Konomini)
    2004 - Re: Cutie Honey
    2004 - Diebuster (Top o Nerae! 2)
    2005 - Wonderful Days
    2005 - He is My Master
    2006 - Gunbuster & Diebuster Movie
    2007 - Gurren Lagann (Tengen Toppa Gurren-Lagann)
    2007 - Neon Genesis Evangelion EVANGELION 1.11: You are [NOT] alone
    2009 - Neon Genesis Evangelion EVANGELION 2.22: You can [NOT] advance
    ???? - Neon Genesis Evangelion New Movie REBUILD OF EVANGELION:03
    ???? - Neon Genesis Evangelion New Movie REBUILD OF EVANGELION:03
Žádné komentáře
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."