Gecumei

Studia a nejznámější tvůrci

Hajao Mijazaki (宮崎駿, Mijazaki Hajao


Hajao Mijazaki (2008)
(* 5. ledna 1941, Tokio) je jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších tvůrců japonských animovaných filmů – anime. Spolu s Isao Takahatou založil a nyní vede animátorské studio Ghibli, které produkovalo jeho nejznámější filmy.

Mijazaki je tvůrcem mnoha populárních celovečerních anime i několika japonských komiksů (mangy). Jeho filmy slavily velké úspěchy co se týče hodnocení kritiky i výdělečnosti dříve zejména v Japonsku a jihovýchodní Asii. Teprve v roce 1999 na západ Miramax uvedl film Princezna Mononoke. Film se v Japonsku krátce stal nejvýdělečnejším filmem všech dob; byl překonán Titanikem, kterého ale opět překonal v roce 2001 jiný Mijazakiho film, Cesta do fantazie, který získal i Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film.

Mijazakiho tvorba se vyznačuje opakujícími se tématy, jako vzájemný vztah člověka, přírody a techniky, obtížnost jednání podle pacifistické etiky, nebo pouť mladých lidí za nezávislostí a vlastní identitou. Hrdinové jeho filmů bývají často silné, nezávislé dívky nebo mladé ženy; ze „zloduchů“ se však často stávají neurčité postavy s vlastními kvalitami - postavy se málokdy dělí černobíle na dobré a zlé, pokud se vůbec v Mijazakiho filmech záporné postavy vyskytují. V jeho dílech se ovšem opakují i jiné prvky - Mijazaki je například náruživým milovníkem létání, které hraje významnou úlohu téměř ve všech jeho filmech.

Mijazaki bývá považován za Walta Disneyho japonské animace. Toto přirovnání se může skutečně naplnit, neboť úspěchy jeho filmů ho řadí do stejné ligy. Mijazaki sám se však nevidí jako člověk budující animátorské impérium, ale pouze jako animátor, který měl dost štěstí, aby dostal příležitost tvořit filmy, na kterých zanechal osobní stopu.

Filmografie
 Režie a scénář

    * Mirai Shounen Konan (1978) - TV seriál
    * Rupan Sansei: Kariosutoro no Shiro (1979)
    * Naušika z Větrného údolí (1984)
    * Laputa: Zámek v oblacích (1986)
    * Můj soused Totoro (1988)
    * Doručovací služba slečny Kiki (1989)
    * Porco Rosso (1992)
    * On Your Mark (1995) - hudební klip
    * Princezna Mononoke (1997)
    * Cesta do fantazie (2001)
    * Zámek v oblacích (2004)
    * Ponjo z útesu nad mořem (2008)

 Scénář

    * Šepot srdce (1995)

Produkce

    * Kočičí oplátka (2002)
Žádné komentáře
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."