Gecumei

Pravidla hry

Základní pravidla

Zakladní pravidla pro hru
1 Úvod

Nechť duel začne!

Karetní sběratelská hra Yu-Gi-Oh! je založena na populárním japonském komiksu, jehož televizní verze je nyní na obrazovkách po celém světě. Nyní se i vy můžete zapojit do vzrušujících zápasů a stát se mistrem mezi duelisty.

Samo sbírání karet je zábavnou součástí této hry. Základní balení (starter deck) karetní sběratelské hry Yu-Gi-Oh! je první uvedení této hry. Jsou dvě různá základní balení: Kaiba a Yugi. Základní balení je postačující pro to, abyste začali hrát, ale sbírání dalších karet z rozšiřujících balení (booster pack) vám umožní upravit si své balíčky a zvýšit své šance na vítězství.

 

2 Obsah balení

Toto balení karet obsahuje:

            50 hracích karet (monstra, kouzla a pasti)

            1 herní podložku

            oficiální pravidla

Pro hru si najděte dostatečně veliký a rovný prostor, kam se vám vejdou dvě herní podložky a karty dvou hráčů.

Jakmile si najdete místo, kde můžete hrát, jste připraveni na hru!

 

3 Cíl hry

Cílem karetní sběratelské hry Yu-Gi-Oh! je vyhrát zápas nad svým protivníkem.

Jeden zápas se skládá ze tří duelů. Každé utkání s vaším protivníkem, ve kterém se určuje vítězství, prohra nebo remíza, se označuje jako duel.

Vítězství

Hráč, který:

–       jako první vyhraje dva duely v zápase

nebo

–       jeden duel vyhraje a dva duely remízuje

se stává vítězem.

Remíza

Pokud výsledky duelů jsou:

–       1 vítězství, 1 prohra a 1 remíza

nebo

–       3 remízy

končí zápas remízou.

 

4 Vítězství v duelu

Výsledek duelu se určuje na základě těchto oficiálních pravidel:

· Každý hráč začíná duel s 8000 životy.

· Životy se snižují na základě škody způsobené v boji (více viz. Určení škody). V duelu zvítězíte, pokud snížíte počet životů svého protivníka na 0. Pokud váš protivník sníží vaše životy na 0, prohráváte!

· Pokud jsou vaše životy i životy vašeho protivníka sníženy zaráz na 0, duel končí remízou.

· Pokud některému hráči dojdou v balíčku karty, prohrává ve chvíli, kdy si není schopný ze svého balíčku dobrat kartu. S tímto pravidlem na vědomí, by se každý hráč měl snažit maximálně využít každou svou kartu.

· Pokud v duelu máte v libovolném okamžiku ve své ruce tyto následující karty, stáváte se vítězem:

            · Pravá noha Zapovězeného

            · Levá noha Zapovězeného

            · Pravá ruka Zapovězeného

            · Levá ruka Zapovězeného

            · Exodia Zapovězený

 

5 Začínáme

Příprava balíčku

Toto základní balení obsahuje všechny karty, které potřebujete k tomu, abyste mohli svého protivníka vyzvat k duelu. V následujícím naleznete základní pravidla pro přípravu vašeho balíčku:

· Váš hrací balíček pro duel musí obsahovat alespoň 40 karet. Kromě tohoto minimálního limitu, může váš balíček obsahovat libovolný počet karet.

· Kromě balíčku pro hru samotnou můžete mít ještě druhý balíček, tzv. náhradní balíček, který obsahuje 15 karet. V průběhu zápasu můžete pomocí karet ze svého náhradního balíčku modifikovat karty ve svém hracím balíčku, aby lépe odpovídal vaší strategii.

Mezi jednotlivými duely můžete vyměňovat karty mezi svým hracím a náhradním balíčkem. Vždy musíte ale po výměně mít stejný počet karet ve svém hracím balíčku jako na začátku zápasu.

Váš náhradní balíček musí na začátku zápasu mít přesně 15 karet. Jinak řečeno, nemáte-li dostatek karet na vytvoření náhradní balíčku s 15 kartami, nemůžete mít náhradní balíček.

Poznámka: toto základní balení obsahuje 50 karet, takže potřebujete alespoň 5 dalších karet pro vytvoření náhradního balíčku.

V zápase nesmíte mít dohromady v hracím a náhradním balíčku více než 3 kopie od jedné karty. Také se podívejte do části zabývající se Zakázanými a omezenými kartami.

Hra

Podle oficiálních pravidel by měl být duel veden následujícím způsobem:

Před začátkem zápasu pozdravte svého soupeře o podejte mu ruku.

Oba hráči zamíchají své balíčky a podají je svému soupeři, který je může také zamíchat. Po zamíchání vraťte soupeři jeho balíček. Balíčky umístěte lícem dolů na herní podložku na místo vyhrazené pro hrací balíček (viz. Herní podložka).

Pokud používáte karty spojovaných monster, položte je lícem dolů na herní podložku na místo vyhrazené pro spojovací balíček. Spojovací balíček je skupina karet spojovaných monster, které se v duelu používají spojením 2 či více karet monster.

Poznámka: Karty ve spojovacím balíčku se nepočítají do 40 kartového limitu pro minimální počet karet v hracím balíčku.

Ukažte svému soupeři, že ve svém náhradním balíčku máte přesně 15 karet (karty počítejte lícem dolů). Pokud v průběhu zápasu měníte karty mezi svým hracím a náhradním balíčkem, ukažte svému soupeři, že v náhradním balíčku je stále 15 karet.

Pro první duel v zápase si hoďte mincí o to, kdo bude začínat. Ten, kdo vyhraje hod mincí, může rozhodnout, jestli chce začínat nebo hrát jako druhý. V následujících duelech v rámci zápasu poražený z předchozího duelu rozhoduje o tom, kdo bude začínat. Pokud předchozí duel skončil remízou, hoďte si opět mincí, aby vítěz rozhodnul, kdo bude začínat.

Na konec si každý hráč vezme 5 karet ze svého hracího balíčku. Jakmile mají oba hráči 5 karet ve svých rukou, duel může začít podle pravidel popsaných v části o herních fázích.

Chování při hře

Pamatujte na následující pravidla pro chování při duelu:

· Dříve, než něco zahrajete, oznamte to jasně a zřetelně svému soupeři.

· Váš soupeř má právo vědět, co je ve vašem odhazovacím balíčku a kolik karet máte v ruce. Pokud jste dotázáni, je vaší povinností odpovědět dle pravdy.

· Pokud chcete sáhnout na soupeřovu kartu, vždy nejdříve požádejte o svolení svého soupeře.

 

Předtím, než se naučíte, jak hrát Yu-Gi-Oh!, je důležité porozumět jednotlivým kartám a herní podložce. Pochopení jednotlivých karet vám umožní lépe plánovat své strategie pro vítězství v duelech.

 

6 Herní podložka

Každá karta, kterou zahrajete nebo odhodíte se umísťuje na herní podložku. Na obrázku vidíte, kam umísťovat svůj Yu-Gi-Oh! hrací balíček a karty zahrané v průběhu zápasu.

A: Místo pro kartu hrací plochy: Do tohoto pole hrajete karty kouzel na hrací plochu. V jedné chvíli může být ve hře pouze 1 karta kouzla na hrací plochu.

B: Místo pro karty monster: Monstra (jejich karty) můžete přivolat (lícem vzhůru) nebo vyložit (lícem dolů) do 5 polí pro karty monster podle pravidel popsaných v části Hlavní fáze 1.

Důležité: Místa pro karty monster jsou omezena na 5. Jakmile máte všech 5 polí pro karty monster obsazených, nemůžete přivolávat ani vykládat další monstra, dokud se nějaké pole pro karty monster neuvolní.

C: Místo pro spojovací balíček: Pokud hrajete s kartami spojovaných monster, položte na toto pole balíček vašich karet spojovaných monster (více viz. Karty spojovaných monster).

D: Místo pro odhazovací balíček: Když jsou karty zničeny, dáváte je lícem vzhůru na toto pole. Obsah vašeho odhazovacího balíčku je veřejný, váš soupeř se může kdykoliv na karty, které v něm máte. Předtím, než se budete dívat do odhazovacího balíčku svého soupeře, požádejte ho o svolení.

E: Místo pro karty kouzel a pastí: Karty kouzel a pastí mohou být aktivovány (lícem vzhůru) nebo vyloženy (lícem dolů) na 5 polích pro karty kouzel a pastí podle pravidel popsaných v části Hlavní fáze 1.

Důležité: Místa pro karty kouzel a pastí jsou omezena na 5. Jakmile máte všech 5 polí pro karty kouzel a pastí obsazených, nemůžete aktivovat ani vykládat další karty kouzel (kromě kouzel na hrací plochu) ani pastí, dokud se nějaké pole pro karty kouzel a pastí neuvolní. Tento limit na 5 karet se vztahuje i na vaše karty kouzelného vybavení použité na monstra vašeho soupeře.

F: Místo pro hrací balíček: Svůj hrací balíček umístěte lícem dolů na toto pole. Náhradní balíček se na herní podložku neumísťuje.

 

Yu-Gi-Oh! Můžete hrát i bez herní podložky, ale nezapomeňte karty a balíčky pokládat na správná místa a se stejným omezením.

 

7 Hrací karty

Ve hře Yu-Gi-Oh! se používají tři hlavní typy karet: karty monster, karty kouzel a karty pastí. Navíc se každý typ dělí na několik podtypů. Nyní si přečtěte popis jednotlivých typů karet. Poté, co se seznámíte s herními fázemi, lépe pochopíte, k čemu jednotlivé karty slouží.

Důležité: Kdykoliv jsou pravidla v těchto pravidlech v rozporu s pravidly v herním textu karty, řiďte se pravidly na kartě.

 

Herní text

Aktivace: Kdykoliv použijete karty kouzla, pasti nebo monstra s efektem, tak “aktivujete” efekt dané karty. K aktivaci efektu karty dochází okamžitě.

Vyložení: Umístění karty na hrací pole lícem dolů se označuje jako “vyložení”. Efekt vykládané karty se neaktivuje okamžitě. Stejně tak vyložené monstrum není považováno za přivolané, dokud není otočeno lícem vzhůru. Vyložené monstrum musíte umístit horizontálně lícem dolů v tzv. obranné pozici (obyčejně přivolaná monstra umísťujete vertikálně lícem vzhůru v tzv. útočné pozici). Vykládané karty kouzel a pastí jsou umísťovány vertikálně.

Pole: V těchto pravidlech a na kartách jsou místa pro karty monster, místo pro kartu hrací plochy a místa pro karty kouzel a pastí souhrnně označovány jako hrací pole.

Zničení: Zničenou kartu pokládejte na odhazovací balíček.

Odstranění ze hry: Karta, která je odstraněna ze hry, se nedává na odhazovací balíček. Místo toho ji položte vedle herní podložky. Kartu odstraněnou ze hry již nemůžete vrátit do hry v průběhu tohoto duelu.
Žádné komentáře
 
"Texty a obrázky z tohoto webu nekopírovat bez svolení vlastníků."